Sviatok: 8. máj
* 26. marec 1901, Bayonne, New Jersey, USA
† 8. máj 1927 Convent Station, New Jersey, USA
Panna, mystička, S.C.
Miriam Terézia Demjanovich, sa narodila 26. marca 1901 v meste Bayonne v USA ako najmladšia zo siedmych detí v rodine slovenských gréckokatolíkov Alexandera Demjanoviča a Johanny r. Suchej, pôvodom z Bardejova.
Na piaty deň po narodení ju v jej rodnom dome pokrstil a zároveň podľa gréckokatolíckej tradície aj konfirmoval gréckokatolícky kaplán Otec Teodor Štefan.
Maličká Teresa bola veľmi nadaným dieťaťom o čom svedčí aj skutočnosť, že už v roku 1905 ako štvorročná bola prijatá do Základnej školy (Lincoln Elementary school) na 26. ulici v Bayonne. Prvú náboženskú výchovu dostala v rodine, pretože v Základnej škole sa náboženstvo nevyučovalo.
Jej život sa v tom čase sústreďoval na školu, kostol a domácnosť, kde pomáhala s domácimi prácami. Naučila sa hre na husliach a klavíri a svojou hrou na týchto nástrojoch tešila svojich príbuzných, ktorí sa schádzali u nich doma počas nedieľ a sviatkov. Po večeroch spolu s bratom Charlesom spoločne čítavali Bibliu a Životopisy svätých.
Základnú školu ukončila v januári 1913. Vo februári 1913 rodičia zapísali Teresu do Štátnej strednej školy v Bayonne (Bayonne High School). Počas štúdia na strednej škole bola usilovným a pracovitým dievčaťom a dosahovala veľmi dobré študijné výsledky. Každodenne spolu so svojim o dva roky starším bratom Charlesom navštevovala rímskokatolícky Kostol sv. Vincenta de Paul na 47. ulici v Bayonne.
Po skončení štúdia na Bayonne High School Teresa vážne uvažovala, že pôjde po stopách svojej staršej sestry Mary a stane sa učiteľkou. Jej matka Johanna však v dôsledku veľkej chrípkovej epidémie v New Yorku náhle ochorela a Teresa bola nútená zostať doma. Chorú matku ošetrovala Teresa až do jej smrti 27. novembra 1918. Okrem povinností v domácnosti sa Teresa v tom čase aktívne zapájala aj do cirkevného života. Bola členkou cirkevného spevokolu a mariánskej kongregácie a tiež tajomníčkou miestnej organizácie katolíckych žien.
V septembri 1919 bolo v jej rodine rozhodnuté, že Teresa pôjde študovať na učiteľskú akadémiu do Kongregácie Milosrdných sestier sv. Jozefa v Convent Station v štáte New Jersey. Bola to aj posledná vôľa jej umierajúcej matky Johanny.
Napriek tomu, že Teresa veľmi túžila stať sa karmelitánkou, podrobila sa vôli rodiny a nastúpila do učiteľskej akadémie v Convent Station. Ako hlavný predmet svojho štúdia si vybrala anglickú literatúru. Počas štúdia Teresa vynikala nielen v angličtine a v literatúre, ale aj v matematike, v kreslení ako aj v ostatných predmetoch. Spolužiačky ju mali rady a bola obľúbená nie len vo svojej triede, ale aj v celej akadémii. Svoje štúdium na učiteľskej akadémii ukončila Teresa slávnostnými promóciami dňa 14. júna 1923.
Posledné prázdniny po skončení učiteľskej akadémie strávila Teresa v rodičovskom dome, ale ešte stále nebola rozhodnutá o svojom budúcom povolaní. Po prázdninách nastúpila ako učiteľka do Akadémie sv. Alojza v neďalekom meste Jersey City, kde vyučovala angličtinu a latinčinu. Na konci školského roka však dospela k názoru, že nemá povolanie vyučovať deti. Zriekla sa ďalšieho vyučovania a od júla 1924 do februára 1925 zostala doma medzi svojimi najbližšími.
V tom čase najstaršia sestra Mary a starší brat Charles, ktorý už bol kňazom, jej radili, aby nadobudnuté vzdelanie a svoje schopnosti uplatnila v Kongregácii Milosrdných sestier sv. Jozefa v Convent Station (Sister of Charity of St. Joseph at Convent Station), kde abslovovala učiteľskú akadémiu.
Po dlhom uvažovaní a vrúcnych modlitbách dňa 8. decembra 1924 na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie sa Teresa rozhodla vstúpiť do Kongregácie Milosrdných sestier sv. Jozefa v Convent Station. Jej vstup do kongregácie však oddialila smrť jej otca Alexandra, ktorý zomrel po
dlhotrvajúcom zápale pľúc dňa 30. januára 1925.
Na sviatok Panny Márie Lurdskej dňa 11. februára 1925 začala Teresa svoj rehoľný život v noviciáte Kongregácie Milosrdných sestier sv. Jozefa v Convent Station. Od februára 1925 do mája 1925 bola v kongregácii postulantkou a dňa 17. mája 1925 bola slávnostne oblečená do rehoľného rúcha, prijala rehoľné meno Miriam a vstúpila do noviciátu. Na túto rehoľnú slávnosť prišiel aj jej brat Charles a podaroval jej knižku „Vnútorný hrad“ od sv. Terézie z Avily. Zaujímavosťou je, že práve v tento deň bola v Ríme vyhlásená za svätú Terézia z Lisieux.
Už ako postulantka a novicka sa Miriam Terézia vyznačovala intenzívnou spiritualitou založenou na mystickej skúsenosti spoločenstva Najsvätejšej Trojice, a to až do tej miery, že ju nazývajú „americkou svätou Terezkou od Dieťaťa Ježiša“. V roku 1926 ju jej duchovný sprievodca požiadal o napísanie súboru meditácií o duchovnom živote pre ostatné novicky. Týchto dokopy 26 spisov bolo po jej smrti (1927) publikovaných v knihe Väčšia dokonalosť (Greater perfection). Pod názvom Kvet z bardejovských záhonov ju neskôr v Kanade do slovenčiny preložil a vydal slovenský jezuita páter Štefan Senčík. Vydavateľstvo Dobrá kniha tento rok vydalo životopis novej blahoslavenej z pera Štefana Senčíka pod názvom: „Na ceste za väčšou dokonalosťou – Miriam Terézia Demjanovičová“.
Ako členka Kongregácie milosrdných sestier sv. Alžbety zomrela Miriam Terézia vo veku 26 rokov 8. mája 1927 v New Jersey.
Pápež Benedikt XVI. jej 10. mája 2012 prisúdil hrdinský stupeň čností, ktorý sa spája s titulom „ctihodná”.
Dekrét potvrdzujúci zázrak na príhovor sestry Miriam bol zverejnený na základe autorizácie pápeža Františka 17. decembra 2013. Za blahoslavenú bola vyhlásená 4. októbra 2014 v americkom Newarku pri New Jersey, v Katedrále Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Bolo to historicky prvé blahorečenie odohrávajúce sa na pôde USA. Formulu blahorečenia predniesol ako delegát Svätého Otca prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato.
Následne potom bola prinesená v procesii relikvia blahoslavenej žijúcimi príbuznými spolu s Michaelom Mencerom, ktorý obdržal úplné uzdravenie očí ako maloletý. Práve jeho zázračné uzdravenie bolo ako jedno z mnohých vybrané v kauze na prešetrenie a uznané za zázrak.